fbpx

Ha erre figyelsz, sosem lesz rossz fogászati élményed

dentalhigienia-fontossaga

Ahhoz képest, hogy hazánkat Európa fogorvosaként szokás emlegetni, a magyar lakosság nagy része fogágybetegségben szenved. Hiába, a suszter cipője mindig lyukas. Ne várjuk meg, hogy a fogak is azok legyenek!

A magyarok szájüregi állapota elkeserítő: a lakosság 80-85 százaléka szenved valamilyen szintű fogágybetegségben, ebbe beletartoznak a legfelületesebb ínygyulladások és a fogak elvesztésével járó súlyos gyulladások is. Ezek ismeretében nehezen hihető, hogy Magyarországot sokan Európa fogorvosának tartják.

Gyengül a védekezés

A szájüreggel és fogakkal való törődés nemcsak esztétikai és a szájüreg egészsége miatt fontos, hanem nagyon sok egyéb szervrendszeri megbetegedéssel is összefüggésbe hozható.

A rossz szájhigiéne, a nagy mennyiségű fogkő és lepedék a fogakon baktériumtelepeket képeznek és a véráramot teleszórják baktériumokkal – ezzel jelentős teher nehezedik az immunrendszerre.

Ez különösen fontos várandósság idején. A kismamáknak ugyanis fokozottan ügyelniük kell a megfelelő szájhigiénére, ugyanis a baktériumtelepek koraszülést vagy a gyermek kissúllyal történő születését okozhatják. Éppen ezért az állapotos anyáknak három havonta javasolt a fogászati kontroll, a fogkőlevétel és -tisztítás.

A nyál, az élelmiszerek és a folyadékok elegyéből képződik a foglepedék, mely a fogak és a fogíny találkozásánál gyülemlik fel. A lepedék savat termelő baktériumokat tartalmaz, melyek megtámadják a fogzománcot, károsítják az ínyt és ínygyulladáshoz, valamint fogszuvasodáshoz okoznak.

Másfél nap, és kezdődik

Ha a lepedéket nem távolítjuk el minden nap száz százalékosan a szájüregből, az 24-48 óra elteltével a nyál ásványosodásával sárgás-barnás színű, tömör és szilárd fogkővé alakul át. Mivel képes megkötni a szennyeződéseket, a fogakat könnyen elszínezheti. A fogkő olyan erősen tapad rá a fogzománc felszínére, hogy onnan csak fogászati kezeléssel távolítható el.

Jó tudni, hogy az életkor előrehaladtával az emberek zöme fogékonyabbá válik a fogkőképződésre. A fogkő ellen a helyes fogmosási technika alkalmazásával lehet a legjobban védekezni, illetve a képződési folyamatot lelassítani. A fogselyem, a fogköztisztító kefe és a szájvíz rendszeres használatnál nincs hatékonyabb módszer, a mulaszthatatlan kontrollról nem is beszélve.

Jelige: kontroll

A legfontosabb, hogy fél évente, évente mindenki menjen el fogorvoshoz, dentálhigiénikushoz ellenőrzésre. Ennyi idő alatt ugyanis már a kisebb elváltozások is megmutatkoznak és minimális beavatkozással orvosolhatóak. Ha ez elmarad, a baj később sokkal több időbe, pénzbe és fájdalomba kerül majd. Ezért ne csak akkor járjunk fogászatra, amikor már baj van!

Keress fel bátran, ha bármilyen kérdésed merült fel benned!

Épp ebben a kategóriában olvasol:
Monostori Adrienn

Monostori Adrienn

Adri vagyok, 10+ éve dentálhigiénikusként és iTOP trainerként dolgozom. Folyamatosan bővítem ismereteimet, hogy mindig a legmodernebb szemlélettel és eszközökkel segíthesselek a TÖKÉLETES szájhigiéne kialakításában. 🦷😊

Izgalmas tartalmak neked

Tedd fel a kérdésed!

Tartalmaim sokakban ébreszthetnek fel kérdéseket, hiszen érdekes és mindennapi dentálhigiéniai problémák, tippek kerülnek összegyűjtésre. Keress fel engem szaktanácsadásra, ha további segítségre van szükséged!

adrienn-profilkep-fogko-eltavolitas

Olvass még! Legújabb tartalmaim