fbpx

Ahány gyerek, annyi fog? Mindent a fogápolásról a babavárás időszakában

Minden gyerek az anya egy fogába kerül – tartja a közhiedelem, tévesen. Ahogy az sem igaz, hogy a fejlődő magzat elvonja a kálciumot az anya szervezetéből. Az viszont tény, hogy az anya rossz szájhigiénéje miatt jó eséllyel a gyermek is hajlamos lesz a fogszuvasodásra, a fogágy betegségekre. És ez nem genetika, csupán igényesség kérdése. Kismama fogápolás, fogápolási útmutató várandós és kisgyerekes anyáknak.

Akár várandós vagy, akár most készülsz a babaprojektre, tudd, hogy rossz fogakkal és szájhigiénével nemcsak saját, hanem születendő gyermeked egészségét is veszélyezteted. Bizonyított tény, hogy a foglepedék (biofilm) a baba alacsony születési súlyához és koraszületéshez is hozzájárulhat. Sőt, kisgyermekes szülőként is árthatsz a kicsinek.

Miért?

Egyrészt: a várandós nő gyulladt fogínye, lyukas foga veszélyezteti a magzat fejlődését. Koraszülést és a gyerek kis súllyal való születését okozhatja.

Másrészt: ha rossz szájhigiéné mellett úgy tisztítod meg a baba cumiját, hogy a szádba veszed, majd visszadugod a szájába, vagy lenyalod a kanalát, mielőtt odaadod neki, számos fogbetegséget okozó baktériumot adsz át gyermekednek. Az sem használ ilyenkor, ha ilyen „adottságokkal” puszilgatod az arcát, száját, kezét. Ha egészséges fogazattal és szájhigiénével teszed mindezt, jóval kisebb a kockázat az átfertőzésre.

Mivel árthatsz a fogaidnak terhesség és a szoptatás alatt (is)?

A dohányzás (gyulladást okozó baktériumok szaporít el a szájban), az alkohol, az édesség, a gyógyszer, a helytelen táplálkozási szokások. No meg, ha elhanyagolod vagy rosszul csinálod a fogmosást. Jó, ha tudod, hogy a várandósság okozta többszöri hányás is roncsolja a fogzománcot.

Rizikós időszak – A kismama fogápolás nehézségei

Tény, hogy terhesség alatt nagyobb eséllyel romlanak el a fogak, de nem a baba miatt. A rosszul mosott fogsor – ha szerencséd volt – eddig nem romlott, de a megváltozott hormonháztartás a szájüreg baktériumflóráját felborítja, a fogak pedig veszélyeztetettebbé válnak, magyarán könnyebben szuvasodnak, ínygyulladás is kialakulhat. Ezt folyamatosan kontrollálni kell a terhesség ideje alatt.

Amennyiben kialakul az ínygyulladás speciális kezelést és fogkrémet érdemes alkalmazni.

Az egészséges szájflóra később is fontos: ezzel megakadályozhatod, hogy a kicsi hajlamos legyen a fogszuvasodásra, hiszen így biztosan nem fertőzöd át.

Mindkettőtök érdekében egyet tehetsz: MEGTANULSZ HELYESEN FOGAT MOSNI!

Menj biztosra és várandósságod 3., 6. és 8. hónapjában, vagy a terhesség előtt, illetve a szoptatás 3-4. hónapjában keress fel akár Engem egy tisztítás és kontroll miatt.

Általános fogászati szűrésre egyébként is menni kell várandósként, ezért hozd magaddal a kiskönyvedet, no meg a fogkefédet és az egyéb kiegészítőidet, amiket a fogmosáshoz használsz. Megmutatom 30-45 percben, hogyan használd helyesen a fogkefét, fogköztisztító kefét, a fogselymet és alaposan megtisztítom a fogsorodat. Így később te is a helyes technikát adhatod át gyermekednek.

Orális egészséged megőrzésével a gyermekednél is megakadályozhatod a rossz parodontális folyamatok kialakulását. Keress fel bátran, ha segítségre van szükséged!

Épp ebben a kategóriában olvasol:
Monostori Adrienn

Monostori Adrienn

Adri vagyok, 10+ éve dentálhigiénikusként és iTOP trainerként dolgozom. Folyamatosan bővítem ismereteimet, hogy mindig a legmodernebb szemlélettel és eszközökkel segíthesselek a TÖKÉLETES szájhigiéne kialakításában. 🦷😊

Izgalmas tartalmak neked

Tedd fel a kérdésed!

Tartalmaim sokakban ébreszthetnek fel kérdéseket, hiszen érdekes és mindennapi dentálhigiéniai problémák, tippek kerülnek összegyűjtésre. Keress fel engem szaktanácsadásra, ha további segítségre van szükséged!

adrienn-profilkep-fogko-eltavolitas

Olvass még! Legújabb tartalmaim